9 Mayıs 2017 Salı

Asgari Ücretle Mutlu Olmanın Yolları

asgari-ücret-ile-mutlu-olmanın-yolları


           Sevgili okuyucu;

           Mutsuz insanların olduğu küçük bir işçi kentinden yazıyorum bu cümleleri. Paranın saygınlık demek olduğu, itibar sahiplilerinin paralı kimseler olduğu bir yer. Buranın neresi olduğunun ne önemi var. Hepimiz benzer yerlerde yaşıyoruz değil mi ?

          Şimdi gelelim konumuza. Hatta konumuza varmadan önce  hedefe bir iki adım kala bir kaç şey daha söyleyelim. Bana asgari ücretle mutlu olmanın yolları adlı bu makale başlığını yazdıran şey ne oldu ? Düşünelim ve izah edelim. Sizlere yalan söyleyip mutlu olmanın sırları, hatta mutlu olmanın gizli formülü vb. gibi daha ilgi çekici bir başlıkta seçebilirdim. Hatta bu başlıkları seçerek
 size, yani bilinçaltınıza oku ve sırrı öğren ve ya oku ve gizli formülü elde et gibi  mesajlarıda yerleştirebilirdim. Ama bunu yapmadım. Yapmaya da lüzum yok. Sizlere yalan söyleyerek sizi mutlu olmaya ikna edemem. Doğru söylemek, kalbinize tesir edebilmek için en doğru adım. Ve tüm samimiyetimle söylüyorum mutluluk bir sır değil. Hatta 17 yıllık eğitim hayatımda bir sürü formül gördüm. İçlerinde mutluluk teorisi ya da formülü gibi bir denkleme rast gelmedim. Ve benzer bir başlık olarak para mutluluk getirir mi? diye bir başlıkta seçebilirdim. Bunu yapsaydım eğer sizlere para kelimesini kullanarak parasızlığı anlatmam doğru olmazdı. Asgari kelimesini seçmemdeki diğer bir neden ise; asgari kelime manası olarak en az, en düşük vb. anlamlarında kullanılan bir sıfattır. Ve her bir bireyin asgarisi farklılık göstereceğinden ortaya genel bir mutlu olma yolu çıkarmış olacağız. Kısacası bu şekilde hepimiz ortak bir payda da buluşacağız.

      Şimdi sizlere kendi gözlemlerime dayanan ve kendimin de uyguladığı bir kaç tavsiye vereceğim.

* Bir Hobi Edinin

Aslında hepimiz ( belki bir kısmımız inkar etse de ) belli bir rutin içerisinde yaptığımız hobilere sahibiz. Hayatımızı şöyle bir gözden geçirecek olursak bizi hangi aktivitenin mutlu ettiğini bulabiliriz. Örneğin ben yazarak mutlu oluyorum. Ve bu yazma eylemini gün içerisinde stresten kaçış olarak görüyor ve bu şekilde rahatlıyorum. Sizlerde her gün zaman ayırıp eyleme geçebileceğiniz bir hobi edinin.

* Arkadaş Çevrenizi Gözden Geçirin

Hepimiz karşılıklı iletişim kurabileceğimiz, ortak fikirler üzerinde sohbet edebileceğimiz sıkı dostlara ihtiyaç duyarız. Tekrar renkli bir şekilde yazıyorum: Karşılıklı iletişim kurabileceğimiz sıkı dostlar. Sizi sadece yalnızlığını gidermek ve sadece dertlerini aktarmak için kullanan arkadaşlarınızı eleyin. Unutmayın; Bir başkası için yapabileceğiniz en büyük fedakarlıklardan biriside ona Zaman Ayırmak olacaktır. Arkadaşlıklarınızı gözden geçirin, mutlu olduklarınızla beraber  olun.

* Halinize Şükredin

Ne olursak olalım, nasıl durumda olursak olalım bugün nefes alıyor olduğumuz için şükredelim. Her zaman kendimizden daha iyi durumda olanlara odaklanmak yerine birazcıkta daha kötü durumda olanları düşünelim. Sağlık ve mutluluk arasındaki ilişkiyi küçümsemeyin. Unutmayın, mutlu bir yaşam bulunduğu hali sevmeyle başlayan bir süreçtir. Nefreti bırakalım, her şeye sevgiyle bakalım. Baktığımız her şeyde sevgiyi görelim.

* Karşılıksız Bir Şey Yapın

Kendinizi mutlu hissetmenizin en iyi yollarından biriside, bir başkasını mutlu etmeyle başlayan bir süreçtir. Karşılık beklemeden yapacağınız her bir eylem karşınızda ki insanı mutlu edeceği gibi bu mutluluk duygusu katlanarak sizleri de mutlu edecektir.

* Bakış Açınızı Değiştirin

Olaylara olan bakış açınızı değiştirmek size farklı yollar gösterebileceği gibi, pozitif düşünmemize de katkı sağlayacaktır. Bu sayede olumsuz düşüncelerinizi dağıtarak yerlerine olumlu düşünceler ekecek ve kendinizi zamanla daha mutlu ve daha iyi  hissedeceksiniz.

* Evlenin :)

Açıkçası bu madde henüz deneyimleyebildiğim bir seçenek olmasa da pek sevdiğim dostlarım bu makaleye bu maddeyi koymamı istediler. Onları kıramadım :)
Kim bilir, belkide kaybettiğimiz mutluluk bir başkasının kalbinde bizleri bekliyordur.

SONUÇ:

Bu makalede paylaştığım maddelere bir sürü şey daha eklenebilir. Genel anlamda ben sizlere bir bakış açısı kazandırmak istedim. Eğer bu satırları sizlerle paylaşarak sizleri bir anlıkta olsa mutlu edebildiysem ne mutlu bana. Zaman ayırıp okuyan, değerli yorumlarını paylaşan herkese teşekkür ederim. Ayrıca bu güzel resim için KABOOMPICS' e teşekkür ederim. Son olarak, çok üzgün olduğum zamanlarda yatağıma uzanarak en mutlu olduğum anıyı düşünerek uyurum. Ve uyandığımda kendimi daha iyi hissederim. Sizlerde bu yöntemlerin dışında kendi mutlu olma yönteminizi paylaşırsanız sevinirim. Saygı ve sevgilerimle. Vesselam...

2 yorum:

 1. Aslında başlık asgari şartlarda mutlu olmanın yolları da olabilirmiş :) senin için kod araştırmak en güzel hobi diyebiliriz o halde :)
  Aslında başlıklar arasında yüzde yüz katıldığım, karşılıklı iletişim kurabildiğiniz sıkı dostlar edinin kısmı oldu. Çünkü herkesle bi şekilde iletişim kuruyosun ama herkesle aynı mutluluğu almıyosun..
  Şükretmekte ne yazık ki çoğu kez atladığımız bi detay ama binlerce şükür sebebi var..
  Evlilik kısmını deneyimleyen arkadaşlar yaz dediyse buna cook mutlu oldum, yuppiiii doğru yoldayım diyorum o zaman :)

  YanıtlaSil
 2. Haklısın başlık öylede olabilirdi :)
  Evet yazmak ve yazılım ile uğraşmak güzel bir hobi benim için :)
  Haklısın iletişimi karşılıklı olan bir etkileşim türü. Tek taraflı olandan sakınmak lazım.
  O zaman tekrar binlerce kez halimize şükür.
  Bunu duyduğuma sevindim Allah şimdiden mutlu mesut etsin :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...