10.02.2019

Aşk Nedir ? Gerçekten Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsın ?


Gözlerimi kapattım. Şuan sokaktayım. Caddenin solunda kaldırım. Kaldırımın üzerinde ben ve benim üzerimde uçsuz bucaksız bir gökyüzü. Düşüncemin seyrini bir anlıkta olsa duraklattım. Durdum. Soğuyan kahvemden bir yudum daha aldım. Tükenmekte olan kalemimin ucunu biraz daha açtım. Sahi ben ne yazacaktım ?
Hatırladım; Aşk diyordum elbet.Hepimizin bildiğini sandığı ama sadece bir kaçımızın bildiği o
mel'un kelime...Aşkın Kısır Döngüsü


Hayatta biz insanoğlunun varoluş sürecinden bu yana sahip olduğu bir rutin vardır. Her birimiz bu rutin içerisinde yaşamımızı devam ettiririz. Sabah uyanır günü bir rutine göre yaşarız ve gözümüz kapanana kadar bu böyle devam eder. Peki canlılar hayatlarını bir rutin çerçevesinde ilerletirken; madden tanımlanamayan ancak mana perdesi kaldırılarak görülebilen aşkın rutini ne olabilir ki ? Uzun süredir düşündüğüm bu sorunun cevabını izah etmeye çalışacağım. Öncelikle aşağıda göreceğiniz görsel yardımıyla başlıkları madde madde açıklayacağım.

#Birinci Evre


İçsel İstek ( Öngörülemeyen Duygu Durumu )Aşk hakkında ki düşüncelerimin 27. gününde aklımı şu iki soru perişan etti.

1.Soru:


İnsanoğlu yüreğinde ansızın beliren bu duygu durumu değişikliğinin önüne geçebilir mi?Bir gün; zamanın bir anında bir şahsiyete karşı öngörülemez bir istek duydunuz. Bir anda her şey değişti. Düşüncenizin olağan seyri bozuldu ve bir anda olağanın dışında düşünmeye başladınız. Peki neden ? Neden sorusuna kendi içinizde verdiğiniz cevabın samimiyetinden eminseniz emin olan benliğinize şu soruyu da sorun: Bu duygu durumu değişikliğini engelleyebilir miydiniz ? Ben bu sorunun cevabını biliyorum. Ve eminim cevabı vicdanınız da iyi biliyor.

2.Soru


Eğer onunla tanışmasaydınız başka biriyle tanışıp ona aşık olacaktınız. Peki ozaman aşk bunun neresinde ?Bu soruyu mana alemine girmeden cevaplamak zor. Madden tanımlanamayan bu duyguyu ancak manen açıklayabiliriz. Benim bu soruya verilecek cevabım tek kelime:
TEVAFUK...

Bilmeyenler için kısaca tevafuk:


Tevafuk nedir? Aşk ile tevafuk ilişkisi nasıl tanımlanabilir ?


Tevafuk; birbirine uyma, uygun gelme olarak adlandırılmıştır. ( TDK) Bana göre ise en güzel kabullenişin adıdır tevafuk. Tesadüfi bakışa inat sığınılan en güzel limanın adıdır tevafuk. Tesadüf kelimesine bir başkaldırıştır tevafuk. Yaşanılan, karşılaşılan her durumun tesadüfen değilde tevafuken ( Yaratıcının bilgisi dahilinde ) olmasıdır.
Gelelim sormuzun cevabına. Hani demiştim ya 'Eğer onunla tanışmasaydın başka birisiyle tanışıp ona aşık olcaktınız. Peki aşk bunun neresinde ? Bu durum tamda aşkın tevafuk hali. '' O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. En'am 59. Ayet '' Mademki onunla tesadüfen değilde tevafuken karşılaştık, belkide aşkı kabullenmekten başka bir şey yapmamalıyız.


#İkinci Evre


Sahip Olma Arzusu


Çoğunuza göre tesadüf ama bana göre bir tevafuk sonucu aşık oldunuz diyelim. Aşık olduktan sonra insanoğlu 2. Aşamaya geçmek istiyor: O'NA sahip olmak.

Aşkı maddi bir oluşum olarak gören insanoğlu, kalbindeki bu duygu durumu değişikliği sonucu oluşan hissiyata sahip olmak istiyor. Mademki aşk bizi mutlu ediyor, peki bu sahip olma arzusu neden ? Son soru: İnsan birisini seviyor ve o kişi tarafından sevilmeyi bekliyorsa bu menfaat değilde nedir ? O kişi tarafından sevilmeyi ummak karşılık beklemek değil midir ?

#Üçüncü Evre


Sahip Olma Evresi


Öngörülemeyen bu duygu durumunun ardından aşık oldunuz. Ve içiniz içinizi kemiriyor ona sahip olabilmek için. Ve nihayetinde ona sahip oluyorsunuz ya da sahip olduğunuzu sanıyorsunuz. Sahi insanoğlu şu hayatta neye sahip olabildi ki ? Her neyse, peki hangisi daha güzel ? Ona sahip olma arzusu mu ? Yoksa ona sahip olmak mı ?

#Dördüncü Evre


Düş Kırıklığı Ve ya Mutluluk


İlk üç evrenin ardından nihayet artık onunlasın. Evlilik ile sonuçlanan bu evrenin ardından nihayet mutlu olmayı bekliyorsun. Onca acı, keder ve zahmetin ardından artık bir çatı altında birliktesin. Fark ettiğin ya da fark edebileceğin gibi bu birlikte yaşama duygusu farklı bir duygu durumu. Ve bir de seni bekleyen koca bir hayat mücadelesi var. Artık bir değil iki kişisin. Belkide yakında üç kişi olacaksın. Peki onca şeyin ardından ya mutlu olamazsan ? Umarım olursun. Eğer mutlu olamazsan bir sonraki adımda anlatacağım '' Sıfırıncı Evre '' ile baş başasın. 

#Sıfırıncı Evre

Bu evreye halk arasında söylendiği gibi doğru kişiyi bekleme evreside denilebilir. Peki doğru kişinin gerçekten doğru kişi olduğunu nasıl anlayacağız ? Sorular yeni soruları, sonuçlar yeni sonuçları doğuruyor. Belkide aşk hakkında düşünmemek sadece yaşamak gerek. Kim bilir...


Aşk Ne Değildir ?


Aşkın ne olduğunu bilmeyen biz insanoğlu aşkın ne olmadığını da bilmiyor. Peki ne olmadığını bilmediğin bir aşkın ne olduğunu nasıl anlayacaksın ki ?

* Denedik olmadı diyeceksen demeyeceksin. Aşk bu kadar basit değil.
* Anladım ki O göründüğü gibi değil. Aynaya bak ve vicdanına sor sen göründüğün gibi misin ?
* Evlilik aşkı öldürüyor diyorsan sen neden hala yaşıyorsun ki ? 


Aşk Hakkında Bir Kaç Söz


İnsanlar maşuk aramıyor. Bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor. ( Şemsi Tebrizi )
Vücudu fani etmektir, Adı Aşk. ( Eşrefoğlu Rumi )
Bana seni gerek seni. ( Yunus Emre )
Senin benden başka bir çok sevgilin var ama benim tek sevgilim sensin.( Esen Özyavuz ) 
Kazalar en beklenmedik zamanlarda hemde tüm şiddetiyle buluverir insanı. Tıpkı aşk gibi. ( Andrew Davidson )
Aşk, onun düşüncelerinin seyrini sevmektir. ( Meczup Yazar )

SON SÖZ

Yaklaşık iki ayda tamamlanan bu yazımda nihayet vuslata erdim. Hissettiklerim aşkın dergahına kabul edilen bir virane gibi, elleri zincire vurulmuş yekpare ve hür. Aslında tüm bu satırlar kendim için yazılmıştır. Aşkın kapısını aralamadan önce öğrenmem gereken çok şey var. Bunları sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım aşk nedir ? ve ya aşk ne değildir konuları hakkında, kısaca aşk hakkında zihninizde bir şeyler canlandırabilmişimdir. Belki aşk hakkında bir başlık gördünüz ve sizde düşüncelerinizi burada yorumlamak istediniz; sadece son söz kısmını okuyarak. Olsun canınız sağ olsun. Cümlelerime veda etmeden önce sizlere iki soru sormak istiyorum. Size göre aşk nedir ? Peki gerçekten aşık olduğunuzu nasıl anladınız ? Sevgilerimle. Vesselam...


71 yorum:

 1. Kolay gelsin çetrefil bir konu seçmişsiniz yazmak için. Kimine göre kuş kimine göre kalp kuruş aşkın aslı astarını bilen var mı acaba şu dünyada ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk hakkında yazmak, düşünmek ve olmayanı hissetmek o kadar güç ki söylediğiniz gibi kaç kişi var bu asırda aşkın manasını bilen. Kim bilir belkide vardır.

   Sil
 2. uzun zaman sonra güzel bir yazı ile geldiniz..
  Harika aşkın şemasını çok beğendim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet 7 Ay aradan sonra yazabildim çok şükür. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 3. En güzel kabulleniş, ne güzel anlatmışsın. Bana göre aşk, kalbini karşındakinin merhametine teslim etmektir. Büyük emek, emeğine sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında senin söylediğin aşkın en masumane, en temiz tanımı olsa gerek. Fakat aşk gibi kutsal bir değeri kötü kalplilerin merhametine bırakmamalı insan. İnsanoğlu bu zamanda pekte merhametli değil maalesef. Ama insanlar merhametsiz diye bizlerde bu masum duyguyu köreltmeyeceğiz elbet. Umarım karşımıza merhametli insanlar çıkar. Bu değerli cümlelerin için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle. Vesselam...

   Sil
 4. Güzel bir yazı ile hoş geldin :) Yazını okudum ve aklıma ilk gelen şeyi paylaşmak istiyorum; Bir Kızılderili atasözü şöyle diyor: Tanrı insanları delirtmek için aşık edermiş :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum (: Ben aşk hakkındaki bu kızıl derili sözüne katılmadım pek. Ama şu haline katılabilirim:

   Belki de 21. yüzyıl Aşkları Değil, Aşıkları deli ediyor insanı (: Kim bilir...

   Sil
 5. Aşk bu kadar karmaşık mıydı :)
  Sevmek, çok sevmek, hep sevmek..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emin ol aşk tahmin ettiğimizden daha da karmaşık (:
   Meselede o ya işte. Az sevmek değil, sadece sevmek hiç değil mesele her ne olursa olsun koşulsuz sevmek...
   Vakit ayırıp yorumladığın için teşekkürler...

   Sil
 6. Ben aşka pek inanlardan değilim sevginin ilk etaplarda ki doruğa çıkma hali gibi sonra borsa gibi düşüşe geçip bazende zarar bile ettiğin duygu karmaşası gibi bir şet sanırım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşka hem inanmak hemde inanmamak gerek diye düşünüyorum zannımca. Aşk var ile yok gibi ama hem var hemde yok aynı zamanda. Belkide aşka değil öncelikle sevgiye odaklanmalı insanoğlu. Hemde sadece karşılıksız ve beklentisiz sevmeye.
   Aşkı çok naif bir mizahi bakışla anlattınız(: Yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
  2. Aşağı yukarı aynı şeyleri söyledik rica ederim :)

   Sil
 7. yazınızı okuyunca aklıma, hani iki insan birbirine /tek taraflı olarak gerçek anlamda aşık olunca, suratlarındaki "masum kırmızılık" ve gözlerdeki "masum parıltılar" geldi..🙂 samimiyet ve saflık burda önemli bence.. yazınıza okuyunca aşkın tarifini yapmak kolay bir şey değilmiş yani 2 ay sürmüş bu tarifi elde etmek ama çok güzel ve anlamlı tarifler olmuş bence,elinize sağlık..✔😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Samimiyet ve saflık belkide aşkın temel kuralı diyebiliriz. Aşkın tarifini yapmaktan ziyade aşkın tarifini yapmaya çalışmak aylarca sürdü aslında. Baktım bu işin bir sonu yok; e malum aşkında belkide 1000'lerce tanımı var bende daha fazla beklemeye ve daha fazla düşünmeye gerek yok diye düşündüm. Lügatımda olduğu kadar, ifade edebildiğim kadar naçizane duygularımı, düşüncelerimi paylaşmak istedim. Anlattıklarımı beğenmenize çok sevindim. Sevgilerimle...

   Sil
 8. Aslında aşkın tanımı kişiden kişiden değişiyor ama özünde insanoğlunun aşka kattığı mânâ değişmiyor.Aşka engel olunabilir mi ya da aşk zamanla biçim değiştirir mi bilmiyorum.Koşullar zaman hepsi ònemli.Sizin şema olayı güzel özetlemiş aslında:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşkın tanımı kişiden kişiye değişse de insanoğlu ortak bir mana buluyor ve aynı paydada buluşabiliyor bir şekilde. Demek ki aşkın güzelliği insanoğlunu çepeçevre kuşatıyor ki ortak bir paydada buluşturabiliyor insanı. Aşka dair bir şema oluşturabilmek için epey uğraştım. Beğenmenize çok sevindim. Teşekkür ederim (:

   Sil
 9. Aşk bir keşiftir. Bu keşifte kimi zaman benliğimizi unutup hayran hayran dolaşırız bazense kayboluyoruz ama her halükarda bizi ne kadar zorlarsa zorlasın vazgeçmeyi düşünmemektir. Sonrası zaten en güzel kısmı sevgi... :) Ben nasıl anladım çok yavaş anladım farkına bile varmadım açıkçası kaybettiğimi hissettiğim an anladım çok şükür ki kaybetmemişim.İki kişinin birbirinin kıymetini bilmesi gerekiyor işte :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşkı öyle güzel özetlemişsin ki...Üzerine ekleyecek bir şey bulamadım (:
   Umarım aşk adına bu keşfe çıkacak cesareti ve kararlılığı bulabilirim kendimde.
   Kıymet bilenlerden ve kıymeti bilinenlerden oluruz inşallah.
   Kıymetini bilmedikten sonra ne aşkın nede sevginin kısaca hiç bir şeyin anlamı yok belkide. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim (:

   Sil
 10. Gerçekten çok güzel bir yazıydı. Emeğin için teşekkür ederim :)
  Aşkı yaşamamış biri olarak aşkı şöyle yorumlayabilirim kişinin hayatında en önce kendisini geliştirme arzusu gelir mantığıyla der ki aşk benim hayallerime engel, amacımın önünde engel işte tam bu noktada kişinin fikirlerini değiştirip düşüncelerinin tersine dönmesini sağlayan etmendir bana göre aşk.
  Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim (:
   Aşkın hayallere ve insanın amacına ulaşmasına engel bir duygu olacağını hiç düşünmemiştim. Belkide haklısındır. Bilemiyorum. Ama insanoğlu aşıkken de bir şeyler başarabilir, hayallerine kavuşabilir bence.
   Gerçi sende cümlelerinin sonunda aşkı insanların düşüncelerinin tersine dönmesini sağlayan etmendir diyerek tanımladığına göre benimle aynı düşüncedesin sanırım (:
   Tekrar teşekkürler. Sevgiler benden (:

   Sil
 11. Ahhhhh aşk.Çok önemli bir konu.Şu aralar ben de buna yakın duygular yaşıyorum itiraf edeyim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşkın önemi ona yüklenen manaya göre değişir. Aşk önemli de olabilir, önemsiz de.
   Umarım duygularınız mutluluk ile sonlanır (:

   Sil
 12. "Kabullenişin en güzel ismi tefavuktur". Bu söze bayıldım. Böyle detaylı, emek konmuş yazi için çok teşekkür ederim. Diyecek sözüm yok:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu nazik cümleleriniz için müteşekkirim. Aşk hakkında söylemek istediğim onca şey vardı. Bende cesaretimi topladım ve yazabildiğim bir kaçını yazmak istedim. Aşk çok derin bir duygu. Anlamakta zor anlatmakta. Umarım anlatabilmişimdir.
   Saygılarımla (:

   Sil
 13. Öncelikle detaylı yazınız için teşekkürler, elinize sağlık. Kısır döngü şemasına katılmaktayım lakin aşkın varlığına inanamıyorum bir türlü. Bana göre sevginin birkaç duygu ile harmanlanması ile ortaya çıkıyor. Aşık olduğumu düşünmüyorum da. Belki de yaşım küçüktür bu konu için, bilemiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende senin gibiyim. Çoğu zaman aşkın varlığına inanamıyorum. Aşk öyle garip bir şey ki aslında ne var ne de yok. Var ile yok arası. Tıp kı iklimler gibi değişken bir şey aşk. Aşk ile yaşın arasında bir bağlantı var mı daha önce hiç düşünmemiştim doğrusu (: Farklı bir bakış açısı. İster 18 ol ister 58 bence aşk kişilik meselesi. Manası ve derinliği ona yüklediğin manaya göre değişiyor. İşin özü karşılıksız sevmekte, sevebilmekte. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 14. Aşk nedir?" diye soranlara ''Ben ol da bil'' demiş Mevlana. Aşk her insanda farklı yaşar, farklı yaşatır. Kimse kimsenin yerine geçemeyeceğinden ötürü bir sırdır Aşk. Hatta insan kendinde vuku bulan bu ulvi duyguyu kendisi dahi çözemez. Aşkı detaylıca ele aldığın yazın çok güzel olmuş. Kalemine, yüreğine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bütün samimiyetimle söylüyorum ki bu manası çok derin olan yorumununun üzerine lugatımda seçilebilecek ne kelime var ne de söylenebilecek bir cümle. Gönlünüze sağlık. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 15. Ben aşka inanmıyorum, evlat aşkından başka.Ellerinize sağlık, çok zor bir konu güzel bir yazı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evladınıza olan aşkınızda aşka olan inancınızın bir göstergesi. Neye,kime,nasıl ve neden olduğunun bir önemi yok. Aşk aynı aşktır. Fıtrat aynı fıtrattır. O yüzden siz sahip olduğunuz aşka inanın. Çok teşekkür ederim bu değerli yorumun için (:
   Saygılarımla.Vesselam.

   Sil
 16. İnsan cins olarak kardın ve erkek olarak yaratılmış. Kadın ve erkek birbirini tamamlama ihtiyacı duyma dürtüsünün pik yapma halidir. şartlar oluştuğunda cinsler birbirine aşık olurlar. Durduramazsın. Hayatın ve nesillerin sürmesi için bu gereklidir. Aşık olduuğmda ise meczup gibiydim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karşı konulamayan,durdurulamayan bu duyguyu doğru yönlendirmek gerekli. Aşkı maddi olgularda aramamalı insan. Aşık olmalı, aşkın manevi duygusuna teslim olmalı. Aşk meczup ettiyse ne mutlu size. Düşüncelerini paylaştığın için müteşekkirim. Saygılarımla...

   Sil
 17. Tek tek merakla okdum. Sanırım yaşanmadan anlaşılmayacak. Sonsuz olsalığı olan bir mesele.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merakla okumanıza çok sevindim. Belki de yaşanmadan önce anlaşılmalı ki ilerde aşık olduğunda insan doğru bir şekilde yaşasın aşkı. Hayat olasılıklardan ibaret değil mi zaten. Aşkın mutlu sonla biten olasılığıda mutsuz sonla biten olasılığıda güzel bence. Başlı başına güzel aşk. Sonu nasıl biterse bitsin. Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Saygılarımla.

   Sil
  2. Gerçekten deseler ki şu kişi ona göre yaşayalım. O muydu gerçek kişi? bu mu? Ne zaman olacak ? Bilemem ne benim gibi planlı yaşan biri için çok problem. Ama işte el mahkum fani hayatın sistemi.

   Sil
  3. Kişilere bağlı değil aşk. O ve bu ne fark eder. Kişiler değişsede içinde ki o yüce duygu değişmez. Belkide plan yapmayı bıraktığın zaman aşık olacaksın. Zamanını düşünmeden zamana bırak. Senin için güzel bir tevafuk olacak. Hayat fanî, aşk ise bakî kalacak...

   Sil
  4. Tek diyebileceğim,O kişi bu kişi değil mesele, biraz düz mantığım. Tek bir kişi olsun bitsin tamam. Evreleri sıfırlamaya lüzüm yok. Onca planımın arasında hobaa bu da kim?. Hani aşkta ne olmaz demiştiniz? Dendik olmadı. Onu istemiyorum cidden bundandır bu serzeniştim. Herneyse... fani dünya istememle olmuyor. Hayırlsı diyelim 😄

   Sil
  5. Denedik olmadıyı istemiyorsan eğer sen aşkın sırrına ermişsin inan bana (:
   Zaten aşk deneme yanılma mantığıyla bulunacak bir şey değil. Aşk-ı iyi bilmeden, özünü yürekten hissetmeden aşık olamaz insan. Ancak olduğunu zanneder. Aşık olduğunu zannetmişlerin hali ortada. Aşık olayım diye plan yapamassın zaten. Evet hayat fani, istemez isen olur belki. Bir de böyle dene (:

   Sil
 18. Aşk nedir ne değil çok güzel anlatmışsın. Emeğine sağlık.. Ben de hep bazı şeylerin tevafuk olduğuna inanmışımdır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmiş olmanıza çok sevindim. Çok teşekkür ederim. Aslında tevafuksuz hiç bir şey olmuyor. Aşkta bu olmayan şeylerden sadece biri...

   Sil
 19. Hiç bu derece düşünmemiştim bu mevzuyu. Paylaşım için teşekkürler 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Söz konusu aşk olduğunda çok fazla düşünmek gerekir özüne inebilmek için. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 20. Merhabalar, sayfayı açınca gelen takip isteğine bayıldım, bazen böyle ufak hatırlatmalar iyi oluyor.
  Aşka gelince... Bence aşk tamamen kişinin kendisiyle ilgili, karşı tarafla bir ilgisi yok. Hem karşıdaki bir insan olur bir kedi olur, bir çiçek olur, bir kitap olur ya da bir hayal olur. Ne olduğunun önemi var mı? Yüreğe bir aşk düşmüşse eğer, nasıl, neden niçin , kim soruları da hükmünü yitirmiştir.
  Soru sorabiliyorsan aşk hasıl olmamıştır. Sadece sureti görünmüştür.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Eğer beğendiyseniz sizede anlatabilirim nasıl yapacağınızı. Çok farklı bir bakış açısıyla bakmışsın aşka. Böylesine derin yorumları seviyorum. Aşkın manasına erdiğin için aşk ile yazmışsın. Söylediklerinde öyle haklısın ki. İnsan her şeye aşk ile yaklaştığında maddi alemden uzaklaşıp manaya ulaşıyor. Aşk, görünmez bi manevi köprü kuruyor. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 21. Bu açıdan bırakmamıştım :)
  Bana aşk denilince ilk akla geçmiş olsun gelir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Söz konusu aşk olunca bakılacak bir çok bakış açısı ama gidilecek tek bir yön var. Her geçmiş olsun içinde güzel bir temennî barındırır. Demekki aşk aklına geldiğinde içinde güzel şeyler hissediyorsun. Sen aşkın kıymetini biliyorsun (:

   Sil
 22. Üzerinde düşünülmüş güzel bir yazı, ben aşkı irdelememe taraftarıyım gerçi:))elinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk hakkında çok uzun zamandır düşünüyordum. Hatta hala da düşünüyorum. Aşkı anlamak, doğru kelimelerle onu tanımlandırmak ve ifade etmek gerçekten zor. Aşkı daha çok irdelemeliyiz bence. Aşkı anlamadan ona sahip olmaktansa aşkı anlayıp ona sahip olamamayı tercih ederim.
   Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için (:

   Sil
 23. Ah bu aşk işleri... Aşk hisleri... Hep karmaşık... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. Aşk dünyadaki en karmakarışık duygulardan birisi. Anlamakta zor. Anlatmakta. En iyisi sadece aşkı yaşamalı insan. Saf ve temiz bir şekilde (:

   Sil
 24. Bir insanı var edip, diğer tüm insanları yoksaymaktır. Genelde karşı konulamaz bir duygu. Ama insan istediğinde de aşamayacağı engel yoktur. Teşekkürler yazı için, güzel olmuş 👍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben senden birazcık farklı düşünüyorum. Aşk bence bir insanda var olup diğer tüm insanları var etmektir. Aşk ile bakmak, aşkı anlamak ve yaşamak bence bunu gerektirir. Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
  2. Haklı olabilirsiniz fakat bir insana aşkla bakınca diğer insanların varlığı ikinci plana atılıyor. Demek istediğim buydu

   Sil
  3. Aşk çok derin bir mevzu. Herkesin fikrine saygım sonsuz. Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için.

   Sil
 25. aşk aşktır..herkes bambaşka yaşar..kimisine hiç denk gelmez...umarım acı ya da tatlı herkes aşk yaşasın en azından bir kez.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk aslında herkese denk gelir. Her gün görür, karşılaşır ve ona gülümser çoğu zaman. Önemli olan farkındalık. Bütün mesele bu bence. Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için.

   Sil
 26. Çok sevmek lazım :) çok beğendim bu yazıyı. Kalemine yüreğine sağlık diyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece sevmek lazım. Ne eksik ne de fazla. Beğenmene sevindim. Teşekkür ederim (:

   Sil
 27. Aşk anlatılmaz yaşanması gerek

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emin olun ki yaşanmadan da anlatılabiliyor. Neden anlatılmasın ?

   Sil
 28. Tanımını yapmak çok zor hakikaten."gard mı almalı? yelken mi indirmeli?/ mutluluk mu? ızdırap mı? ".Bunu da ben sormuş olayım size ? Galiba beklentiye girildiği anda işler değişiyor. Çünkü beklenti kıyas yapmayı da getiriyor beraberinde. Hele ki davranışlara da sirayet ettiyorsa. Neyse ille de beklentiye girilecekse- mesela sevgide- itidalli olmayı seçelim diyorum. Denge her işte şart olduğu gibi duygularımızda da şart. Hem sevgi ya da aşk bir süre sonra yerini muhabbete bırakır. Muhabbetiniz nasıl siz ona bakın:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz beni ziyadesiyle mutlu etti. Böyle değerli, içten ve samimi yorumlar her zaman yapılmıyor. Ben üzerinde aylarca düşünmeme rağmen hala aşkı tanımlayamıyorum. Aslında bu yazıyı kendim için yazdım. Aşkı öğrenmek ve aşkı bilenlere ( muhtemelen bildiğini sananlara ) fikirlerini sormak içinde yazdım. Öyle zor ki aşkı tanımlamak. Sorduğun sorular o kadar doğru sorular ki. Maalesef cevabı bilemiyorum. Düşündükçe ilminin yetersiz olduğunu hissediyorum. Belkide aşk hepsidir. Önce gard almalı şüpheci olmalı insan. Daha sonra emin olduğunda yelken indirmeli, ona tabî olmalı. Sonrası ise kimi zaman mutluluk, kimi zamansa ızdırap. Sonucu ne olursa olsun aşkın her hali güzel olmalı bence. Henüz muhabbette olduğum birisi yok. Sanırım aşkı anlayamadığım için epey sürede olmayacak. Ama güzel bir konuya değindin. Aşk ve muhabbet. Daha önce hiç düşünmediğim bir ikili. Bu konuda biraz kafa yormam gerekli (:
   Her şey için çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
  2. Geri dönüş yapmaniz ne guzel oldu:)
   Zaten gel deyince gelen bir sey olmadığını ispat etti kendileri😀 Araştırmakla veya üzerine konuşmakla da öğrenilebileceğini zannetmiyorum. Ha nedir Cibranin deyişiyle ' bu ulu okyanusta sadece bir damla ' kadar belki ogrenmissinizdir, öğrenmişizdir. Çünkü o bahsedilen - gözleri kör eden - olağanüstü duygunun bir " hal durumu" olduğunu dusunuyorum. Size katılıyorum, evet her hali güzel olmalı:) Eğer seçme şansım olursa ben mutluluk ve heyecan olanından istiyorum😊 Muhabbet bir de. Çünkü muhabbet hubb kökünden gelir ve sevmek anlamındadır:) O yüzden isteyen herkese muhabbetle...
   Saygılarımla

   Sil
  3. Yapılan her yoruma yanıt vermek benim için çok önemli bir husus. Hele sizinki gibi değerli bir yorumu nasıl yanıtsız bırakabilirim ki (: Gel deyince gelmiyorsa git deyincede gimez kesin. Ama bizim amacımız git demek değil elbet. Gelene hoş geldin demek, bir daha uğurlamamak üzere... Bana onun bir damlasıda yeter. Razıyım ben sadece o bir damlayı öğrenmeye... Seçme şansımız olmasa gerek. Bu dünyada misafiriz biz. Soframıza konulanı kabullenmek gerek. Ya da kabullenmemek. Emin değilim (: Çok güzel bir anektot paylaşmışsın. Araştırdım arapça kökenliymiş. Bunun içinde ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 29. Aşkın girmediği kalp yoktur aslında onun değerini bilmek gerekir.Aşksız yaşanır mı hiç mesela ben kendime aşığım 😄Aşk aslında Yaradanın bize hediyesi..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk her kalbe giriyormu emin değilim ama aşk her beyne girmiyor bundan eminim. Gerçek aşk hem kalbe hem beyne tesir eder. Aşk ile bakan aşk ile görür. Ama kalpteki aşk gerçek olmadıkça beyinde kötülük yapmak için insanı kötüleştirmeye devam ediyor. Neden bilmiyorum ama yorumun bana bunları düşündürdü 😊 Kendine aşık olmakta güzel. Ben olamadım hiç 😊 ve evet bize bahşedilen en anlamlı hediye.
   Teşekkür ederim bu değerli yorumun için..

   Sil
 30. Hocam aşık olunca ne kazanacaksın? Neler kaybedeceksin?? Şimdi iki kişi bir yere gitsen otursan gelecek hesap belli. Ben hayatım boyunca ne bir kadına hesap ödettim ne elini cebine attırdım. Kendimi yardan atarım bunu yapmam hissettirmem bile.. Bunun özel günü var; kavgası barışması var, hediyesi geldisi gittisi var, var da var. Olay sadece maddiyat değil ki üzüleceksin yıpranacaksın bu mevzu para puldan daha önemli. Hobilerinle ilgilen kardeşim, işinle ilgilen hedeflerini tuttur inan her şey hallolur.. Yani bana sorarsan dinen de caiz değil karı koca hayatı vıcık vıcık işler.. Kadınla evleniyorsun o kadın resmi nikaha sahip değil; onunla bununla yalvar yakar olmuş teri terine karışmış midesiz midesiz işler.. karın da kocan da senden önce onlarca kere evlenmiş. Hal böyle olunca kimse ağlamasın benim evimde barkımda işimde gücümde niye bereket yok diye..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk'a kazanç gözüyle bakmıyorum, kayıp gözüylede. Hayatta her şey bir şeyler kazandırır. Bir şeyler kaybettirirde. Sonuçlarını bilemeyiz. Param yoksa bir yerede gitmem. Evde yer içerim. Maddi durumum kötüyse hediye de almam. Ayrıca özel günlerin çoğundan da nefret ederim. Bir şey almak için güne ihtiyacım yok. İnsan evlenmeden de üzülüp yıpranıyor. Ayrıca evliyken de gayet insan hobileriyle ve hedefleriyle ilgilenebilir. Evlilik Neden caiz olmasın. Bilakis din bize evlenmeyi emrediyor. Kötüye bakarsak kötü örnek çok. İyiye de bakarsak iyi örnek çok. Mesele biz iyi miyiz, temizmiyiz önemli olan o. Herkes kendi geçmiş günahlarından kendisi sorumlu. Ama herkesin geçmişi de kötü değil. Hayatı helal yollardan yaşayan bir sürü insan var ben eminim. Herkes hak etiğini bulur. Biz hayatı helal yoldan yaşayalım, eminim bizim gibi birisi bizi bulur. Bulmasa bile biz iyi olmakla mükellefiz. Kötüler kötülük yapıyor diye biz de kötülük yapacak değiliz. Düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler...

   Sil
 31. Aşk kısa bir kelime ama tesiri çok uzun bir bilmece...Kiminin ömrüne bedel kiminin ahiretine ...
  Her şeyin başlangıcı da aşk bir yerde bitişi de.
  Cevaplardan çok bir sorular muamması kimine göre
  Kimine göre de varlık deryasında varoluşun ilk adımı
  Her ne olursa olsun güzel şey aşk ...
  Yaradanın kuluna en büyük lutfu belliki
  İnsanı insan yapan ya da insanı insanda bulduran şey aşk
  Benken biz olma hali
  Acının bile en güzel hali
  Nasıl yaşanırsa yaşansın her birinde ayrı bir manadır aşk
  Karşılıklı da olsa karşılıksız da olsa.
  İnsanın neye kime duyduğu histen çok nasıl hissettiği, bakabildiğidir aşk...
  Bir duruşu,bir bakışı, bir kişinin yüreğinde nasıl durduğudur aşk...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk hakkında o kadar derin manalar yüklü cümleler kurmuşsun ki. Ne desem, yazdıklarına nasıl cevap versem bilemedim. İtiraf etmeliyim ki kurduğun bu derin cümlelere yazabilecek bir cevaba sahip değilim sanırım. Yazdıklarından aşka dair çok şey bildiğini hissediyorum. Bu bildiklerini, aşkın sende uyandırdığı bu mana yüklü derin hisleri paylaştığın için çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil

Önemli Notlar

1-)Hiçbir hesabınız yoksa bile rumuz belirterek anonim olarak yorum yapabilirsiniz.
2-)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek için "beni bilgilendir" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
3-)Yorumlarınız benim için çok değerlidir.Lütfen olumlu-olumsuz düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Hayat paylaşınca güzel :)