10.02.2019

Aşk Nedir ? Gerçekten Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsın ?


Gözlerimi kapattım. Şuan sokaktayım. Caddenin solunda kaldırım. Kaldırımın üzerinde ben ve benim üzerimde uçsuz bucaksız bir gökyüzü. Düşüncemin seyrini bir anlıkta olsa duraklattım. Durdum. Soğuyan kahvemden bir yudum daha aldım. Tükenmekte olan kalemimin ucunu biraz daha açtım. Sahi ben ne yazacaktım ?
Hatırladım; Aşk diyordum elbet.Hepimizin bildiğini sandığı ama sadece bir kaçımızın bildiği o
mel'un kelime...Aşkın Kısır Döngüsü


Hayatta biz insanoğlunun varoluş sürecinden bu yana sahip olduğu bir rutin vardır. Her birimiz bu rutin içerisinde yaşamımızı devam ettiririz. Sabah uyanır günü bir rutine göre yaşarız ve gözümüz kapanana kadar bu böyle devam eder. Peki canlılar hayatlarını bir rutin çerçevesinde ilerletirken; madden tanımlanamayan ancak mana perdesi kaldırılarak görülebilen aşkın rutini ne olabilir ki ? Uzun süredir düşündüğüm bu sorunun cevabını izah etmeye çalışacağım. Öncelikle aşağıda göreceğiniz görsel yardımıyla başlıkları madde madde açıklayacağım.

#Birinci Evre


İçsel İstek ( Öngörülemeyen Duygu Durumu )Aşk hakkında ki düşüncelerimin 27. gününde aklımı şu iki soru perişan etti.

1.Soru:


İnsanoğlu yüreğinde ansızın beliren bu duygu durumu değişikliğinin önüne geçebilir mi?Bir gün; zamanın bir anında bir şahsiyete karşı öngörülemez bir istek duydunuz. Bir anda her şey değişti. Düşüncenizin olağan seyri bozuldu ve bir anda olağanın dışında düşünmeye başladınız. Peki neden ? Neden sorusuna kendi içinizde verdiğiniz cevabın samimiyetinden eminseniz emin olan benliğinize şu soruyu da sorun: Bu duygu durumu değişikliğini engelleyebilir miydiniz ? Ben bu sorunun cevabını biliyorum. Ve eminim cevabı vicdanınız da iyi biliyor.

2.Soru


Eğer onunla tanışmasaydınız başka biriyle tanışıp ona aşık olacaktınız. Peki ozaman aşk bunun neresinde ?Bu soruyu mana alemine girmeden cevaplamak zor. Madden tanımlanamayan bu duyguyu ancak manen açıklayabiliriz. Benim bu soruya verilecek cevabım tek kelime:
TEVAFUK...

Bilmeyenler için kısaca tevafuk:


Tevafuk nedir? Aşk ile tevafuk ilişkisi nasıl tanımlanabilir ?


Tevafuk; birbirine uyma, uygun gelme olarak adlandırılmıştır. ( TDK) Bana göre ise en güzel kabullenişin adıdır tevafuk. Tesadüfi bakışa inat sığınılan en güzel limanın adıdır tevafuk. Tesadüf kelimesine bir başkaldırıştır tevafuk. Yaşanılan, karşılaşılan her durumun tesadüfen değilde tevafuken ( Yaratıcının bilgisi dahilinde ) olmasıdır.
Gelelim sormuzun cevabına. Hani demiştim ya 'Eğer onunla tanışmasaydın başka birisiyle tanışıp ona aşık olcaktınız. Peki aşk bunun neresinde ? Bu durum tamda aşkın tevafuk hali. '' O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. En'am 59. Ayet '' Mademki onunla tesadüfen değilde tevafuken karşılaştık, belkide aşkı kabullenmekten başka bir şey yapmamalıyız.


#İkinci Evre


Sahip Olma Arzusu


Çoğunuza göre tesadüf ama bana göre bir tevafuk sonucu aşık oldunuz diyelim. Aşık olduktan sonra insanoğlu 2. Aşamaya geçmek istiyor: O'NA sahip olmak.

Aşkı maddi bir oluşum olarak gören insanoğlu, kalbindeki bu duygu durumu değişikliği sonucu oluşan hissiyata sahip olmak istiyor. Mademki aşk bizi mutlu ediyor, peki bu sahip olma arzusu neden ? Son soru: İnsan birisini seviyor ve o kişi tarafından sevilmeyi bekliyorsa bu menfaat değilde nedir ? O kişi tarafından sevilmeyi ummak karşılık beklemek değil midir ?

#Üçüncü Evre


Sahip Olma Evresi


Öngörülemeyen bu duygu durumunun ardından aşık oldunuz. Ve içiniz içinizi kemiriyor ona sahip olabilmek için. Ve nihayetinde ona sahip oluyorsunuz ya da sahip olduğunuzu sanıyorsunuz. Sahi insanoğlu şu hayatta neye sahip olabildi ki ? Her neyse, peki hangisi daha güzel ? Ona sahip olma arzusu mu ? Yoksa ona sahip olmak mı ?

#Dördüncü Evre


Düş Kırıklığı Ve ya Mutluluk


İlk üç evrenin ardından nihayet artık onunlasın. Evlilik ile sonuçlanan bu evrenin ardından nihayet mutlu olmayı bekliyorsun. Onca acı, keder ve zahmetin ardından artık bir çatı altında birliktesin. Fark ettiğin ya da fark edebileceğin gibi bu birlikte yaşama duygusu farklı bir duygu durumu. Ve bir de seni bekleyen koca bir hayat mücadelesi var. Artık bir değil iki kişisin. Belkide yakında üç kişi olacaksın. Peki onca şeyin ardından ya mutlu olamazsan ? Umarım olursun. Eğer mutlu olamazsan bir sonraki adımda anlatacağım '' Sıfırıncı Evre '' ile baş başasın. 

#Sıfırıncı Evre

Bu evreye halk arasında söylendiği gibi doğru kişiyi bekleme evreside denilebilir. Peki doğru kişinin gerçekten doğru kişi olduğunu nasıl anlayacağız ? Sorular yeni soruları, sonuçlar yeni sonuçları doğuruyor. Belkide aşk hakkında düşünmemek sadece yaşamak gerek. Kim bilir...


Aşk Ne Değildir ?


Aşkın ne olduğunu bilmeyen biz insanoğlu aşkın ne olmadığını da bilmiyor. Peki ne olmadığını bilmediğin bir aşkın ne olduğunu nasıl anlayacaksın ki ?

* Denedik olmadı diyeceksen demeyeceksin. Aşk bu kadar basit değil.
* Anladım ki O göründüğü gibi değil. Aynaya bak ve vicdanına sor sen göründüğün gibi misin ?
* Evlilik aşkı öldürüyor diyorsan sen neden hala yaşıyorsun ki ? 


Aşk Hakkında Bir Kaç Söz


İnsanlar maşuk aramıyor. Bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor. ( Şemsi Tebrizi )
Vücudu fani etmektir, Adı Aşk. ( Eşrefoğlu Rumi )
Bana seni gerek seni. ( Yunus Emre )
Senin benden başka bir çok sevgilin var ama benim tek sevgilim sensin.( Esen Özyavuz ) 
Kazalar en beklenmedik zamanlarda hemde tüm şiddetiyle buluverir insanı. Tıpkı aşk gibi. ( Andrew Davidson )
Aşk, onun düşüncelerinin seyrini sevmektir. ( Meczup Yazar )

SON SÖZ

Yaklaşık iki ayda tamamlanan bu yazımda nihayet vuslata erdim. Hissettiklerim aşkın dergahına kabul edilen bir virane gibi, elleri zincire vurulmuş yekpare ve hür. Aslında tüm bu satırlar kendim için yazılmıştır. Aşkın kapısını aralamadan önce öğrenmem gereken çok şey var. Bunları sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım aşk nedir ? ve ya aşk ne değildir konuları hakkında, kısaca aşk hakkında zihninizde bir şeyler canlandırabilmişimdir. Belki aşk hakkında bir başlık gördünüz ve sizde düşüncelerinizi burada yorumlamak istediniz; sadece son söz kısmını okuyarak. Olsun canınız sağ olsun. Cümlelerime veda etmeden önce sizlere iki soru sormak istiyorum. Size göre aşk nedir ? Peki gerçekten aşık olduğunuzu nasıl anladınız ? Sevgilerimle. Vesselam...


25 yorum:

 1. Kolay gelsin çetrefil bir konu seçmişsiniz yazmak için. Kimine göre kuş kimine göre kalp kuruş aşkın aslı astarını bilen var mı acaba şu dünyada ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk hakkında yazmak, düşünmek ve olmayanı hissetmek o kadar güç ki söylediğiniz gibi kaç kişi var bu asırda aşkın manasını bilen. Kim bilir belkide vardır.

   Sil
 2. uzun zaman sonra güzel bir yazı ile geldiniz..
  Harika aşkın şemasını çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet 7 Ay aradan sonra yazabildim çok şükür. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 3. En güzel kabulleniş, ne güzel anlatmışsın. Bana göre aşk, kalbini karşındakinin merhametine teslim etmektir. Büyük emek, emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında senin söylediğin aşkın en masumane, en temiz tanımı olsa gerek. Fakat aşk gibi kutsal bir değeri kötü kalplilerin merhametine bırakmamalı insan. İnsanoğlu bu zamanda pekte merhametli değil maalesef. Ama insanlar merhametsiz diye bizlerde bu masum duyguyu köreltmeyeceğiz elbet. Umarım karşımıza merhametli insanlar çıkar. Bu değerli cümlelerin için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle. Vesselam...

   Sil
 4. Güzel bir yazı ile hoş geldin :) Yazını okudum ve aklıma ilk gelen şeyi paylaşmak istiyorum; Bir Kızılderili atasözü şöyle diyor: Tanrı insanları delirtmek için aşık edermiş :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum (: Ben aşk hakkındaki bu kızıl derili sözüne katılmadım pek. Ama şu haline katılabilirim:

   Belki de 21. yüzyıl Aşkları Değil, Aşıkları deli ediyor insanı (: Kim bilir...

   Sil
 5. Aşk bu kadar karmaşık mıydı :)
  Sevmek, çok sevmek, hep sevmek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin ol aşk tahmin ettiğimizden daha da karmaşık (:
   Meselede o ya işte. Az sevmek değil, sadece sevmek hiç değil mesele her ne olursa olsun koşulsuz sevmek...
   Vakit ayırıp yorumladığın için teşekkürler...

   Sil
 6. Ben aşka pek inanlardan değilim sevginin ilk etaplarda ki doruğa çıkma hali gibi sonra borsa gibi düşüşe geçip bazende zarar bile ettiğin duygu karmaşası gibi bir şet sanırım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşka hem inanmak hemde inanmamak gerek diye düşünüyorum zannımca. Aşk var ile yok gibi ama hem var hemde yok aynı zamanda. Belkide aşka değil öncelikle sevgiye odaklanmalı insanoğlu. Hemde sadece karşılıksız ve beklentisiz sevmeye.
   Aşkı çok naif bir mizahi bakışla anlattınız(: Yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
  2. Aşağı yukarı aynı şeyleri söyledik rica ederim :)

   Sil
 7. yazınızı okuyunca aklıma, hani iki insan birbirine /tek taraflı olarak gerçek anlamda aşık olunca, suratlarındaki "masum kırmızılık" ve gözlerdeki "masum parıltılar" geldi..🙂 samimiyet ve saflık burda önemli bence.. yazınıza okuyunca aşkın tarifini yapmak kolay bir şey değilmiş yani 2 ay sürmüş bu tarifi elde etmek ama çok güzel ve anlamlı tarifler olmuş bence,elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Samimiyet ve saflık belkide aşkın temel kuralı diyebiliriz. Aşkın tarifini yapmaktan ziyade aşkın tarifini yapmaya çalışmak aylarca sürdü aslında. Baktım bu işin bir sonu yok; e malum aşkında belkide 1000'lerce tanımı var bende daha fazla beklemeye ve daha fazla düşünmeye gerek yok diye düşündüm. Lügatımda olduğu kadar, ifade edebildiğim kadar naçizane duygularımı, düşüncelerimi paylaşmak istedim. Anlattıklarımı beğenmenize çok sevindim. Sevgilerimle...

   Sil
 8. Aslında aşkın tanımı kişiden kişiden değişiyor ama özünde insanoğlunun aşka kattığı mânâ değişmiyor.Aşka engel olunabilir mi ya da aşk zamanla biçim değiştirir mi bilmiyorum.Koşullar zaman hepsi ònemli.Sizin şema olayı güzel özetlemiş aslında:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkın tanımı kişiden kişiye değişse de insanoğlu ortak bir mana buluyor ve aynı paydada buluşabiliyor bir şekilde. Demek ki aşkın güzelliği insanoğlunu çepeçevre kuşatıyor ki ortak bir paydada buluşturabiliyor insanı. Aşka dair bir şema oluşturabilmek için epey uğraştım. Beğenmenize çok sevindim. Teşekkür ederim (:

   Sil
 9. Aşk bir keşiftir. Bu keşifte kimi zaman benliğimizi unutup hayran hayran dolaşırız bazense kayboluyoruz ama her halükarda bizi ne kadar zorlarsa zorlasın vazgeçmeyi düşünmemektir. Sonrası zaten en güzel kısmı sevgi... :) Ben nasıl anladım çok yavaş anladım farkına bile varmadım açıkçası kaybettiğimi hissettiğim an anladım çok şükür ki kaybetmemişim.İki kişinin birbirinin kıymetini bilmesi gerekiyor işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkı öyle güzel özetlemişsin ki...Üzerine ekleyecek bir şey bulamadım (:
   Umarım aşk adına bu keşfe çıkacak cesareti ve kararlılığı bulabilirim kendimde.
   Kıymet bilenlerden ve kıymeti bilinenlerden oluruz inşallah.
   Kıymetini bilmedikten sonra ne aşkın nede sevginin kısaca hiç bir şeyin anlamı yok belkide. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim (:

   Sil
 10. Gerçekten çok güzel bir yazıydı. Emeğin için teşekkür ederim :)
  Aşkı yaşamamış biri olarak aşkı şöyle yorumlayabilirim kişinin hayatında en önce kendisini geliştirme arzusu gelir mantığıyla der ki aşk benim hayallerime engel, amacımın önünde engel işte tam bu noktada kişinin fikirlerini değiştirip düşüncelerinin tersine dönmesini sağlayan etmendir bana göre aşk.
  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim (:
   Aşkın hayallere ve insanın amacına ulaşmasına engel bir duygu olacağını hiç düşünmemiştim. Belkide haklısındır. Bilemiyorum. Ama insanoğlu aşıkken de bir şeyler başarabilir, hayallerine kavuşabilir bence.
   Gerçi sende cümlelerinin sonunda aşkı insanların düşüncelerinin tersine dönmesini sağlayan etmendir diyerek tanımladığına göre benimle aynı düşüncedesin sanırım (:
   Tekrar teşekkürler. Sevgiler benden (:

   Sil
 11. Ahhhhh aşk.Çok önemli bir konu.Şu aralar ben de buna yakın duygular yaşıyorum itiraf edeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkın önemi ona yüklenen manaya göre değişir. Aşk önemli de olabilir, önemsiz de.
   Umarım duygularınız mutluluk ile sonlanır (:

   Sil
 12. "Kabullenişin en güzel ismi tefavuktur". Bu söze bayıldım. Böyle detaylı, emek konmuş yazi için çok teşekkür ederim. Diyecek sözüm yok:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu nazik cümleleriniz için müteşekkirim. Aşk hakkında söylemek istediğim onca şey vardı. Bende cesaretimi topladım ve yazabildiğim bir kaçını yazmak istedim. Aşk çok derin bir duygu. Anlamakta zor anlatmakta. Umarım anlatabilmişimdir.
   Saygılarımla (:

   Sil

Önemli Notlar

1-)Hiçbir hesabınız yoksa bile rumuz belirterek anonim olarak yorum yapabilirsiniz.
2-)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek için "beni bilgilendir" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
3-)Yorumlarınız benim için çok değerlidir.Lütfen olumlu-olumsuz düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Hayat paylaşınca güzel :)