1.07.2018

Mutluluk Nedir ? Mutluluk Sizce Ne Demektir ?


İnsanın anlam arayışı serüveninde çok sık karşılaştığı bir konudur mutluluk. Bu anlam arayışının nihai bir şekilde sonuçlanabilmesi için bir insan olarak mutluluğun tanımının yapılması gerekir. Peki herkesin aradığı ama çoğunun bulamadığı bu mutluluk nedir ? Mutluluk arayıpta bulunabilecek bir şey midir ? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını arayalım...
Mutluluk Nedir ? Mutluluk Ne Değildir ?


Mutluluk önce onu istemektir. İstemediğimiz bir şeyi elde etmemiz mümkün müdür ? Ben tüm insanoğlunun doğuştan mutlu olarak doğduğuna inananlardanım. Neden mutsuz olarak doğmuş olalım ki ? Asıl sormamız gereken soru şu ki var olan bu mutluluğumuzu nerede kaybettik. Hangi gözyaşlarıyla onun gitmesine izin verdik. Hangi ihmalimiz onun gidişine sebep oldu. Mutluluğumuzun kaybı bir ihmaller silsilesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlara değer vermeyi ihmal ettik. Karşılıksız yardım etmeyi ihmal ettik. İçten bir gülümsemeyi ihmal ettik. Ve en nihayetinde mutluluğu kaybettik.


Mutluluğu Nerelerde Aradık ?


Mutluluğu kaybettiğimizi geçte olsa anladığımızda onu aramaya başladık. Arayıpta bulabileceğimizi zannettik. Ona aslında kalbimizin derinliklerinde sahip olduğumuzu bilemedik. Mutluluğu dış görünüşte aradık. Parayla sahip olduğumuz daha sonrasında ise onların bize sahip olduğu  nesnelerde aradık. Mutluluğu beton, tuğla ve çimentoda aradık. Bu betonlara sahip olabilmek için yıllarımızı harcadık. Mutluluğu metallerde aradık. Benzin, 4 teker ve plastiğin bizi mutlu edeceğini sandık. Zaman geçtiğinde satın aldıklarımız yine bize sahip oldu ve biz ise yine sadece mutsuz olduk.


Gerçek Mutluluk Diye Bir Şey Var Mı ?


Mutluluğu maddiyatla elde edilen nesnelerde arayanlar  mutluluğu gerçek yalan diye ikiye ayırdılar. Oysa mutluluk özdü. Özden gelendi. Yüreğinin içinde sadece senin açabileceğin bir odada saklıydı. Mutluluk asla bir nesne olmadı. Bu nedenle bir eşya gibi bir para gibi sahtesi de yoktu gerçeği de. Mutluluk sadece vardı. Ona sahip olmamızı bekliyordu.


Mutluluk Üzerine Soru Ve Cevaplar.


# Mutluluğu bir anneye sordum bana bebeğini gösterdi...

# Mutluluğu bir bebeğe sordum bana oyuncağını gösterdi...

# Mutluluğu bir oyuncağa sordum bana birine ait olabilmektir dedi...


SONUÇ:

Mutluluğun tanımı biz insanoğlunun her biri için farklı anlamlar ifade ediyor. Önemli olan onu arayıp bulabilmek ona sahip olabilmektir. Bu yazımda size mutluluğun ne demek olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yazdığım satırlar eğer yüreğinize dokunabildiyse ne mutlu bana. Peki sahi sizin için mutluluk neydi ? Yanıtlarsanız sevinirim. Mutluluklar dilerim...44 yorum:

 1. Mutluluk yazısı çok güzel olmuş..:)Bende aynı fikirdeyim, yani insanların doğuştan mutlu olduklarına inanalardanım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beğenmene çok sevindim (: O halde o mutluluğumuz daim olsun ve hiç bir zaman kaybetmeyelim inşallah. Mutlu günler dilerim...

   Sil
 2. Benim için mutluluk ailem...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim içinde mutluluk nedenlerimden birisidir ailem...

   Sil
 3. Mutluluğun doğuştan olup, olmadığı konusunda hiç düşünmedim. Aranıp, bulunacak bir şey olduğunu da düşünmüyorum. İyi ve dürüst yaşayan insanların mutlu olduklarına inanıyorum. Çünkü bence mutluluk iyi hissetmektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben dünyaya doğuştan mutlu olarak geldiğimize inananlardanım. Biz yaptıklarımız hatalarla var olan mutluluğumuzu yok ediyoruz bence. Elbette ki mutluluk el ile tutulan somut bir nesne olmadığı için aranıp bulunması biraz mecazi bir kavram oluyor. Ama yinede mutsuzluğumuzu giderecek bazı adımlar atmamız gerekir. Haklısınız bende sizin gibi iyi ve dürüst yaşayan insanların mutlu olduğuna inanıyorum. O halde daha fazla iyi hissedip daha çok mutlu olabilmek ümidiyle. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle...

   Sil
 4. Çok doğru yazmışsınız kaleminize sağlık. Mutluluğu manevi değerlerde, maneviyatta aramalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Şu yalan dünya da tek gerçek olan manevi değerlerdir ve ancak o bizi mutlu edebilir. İçimizdeki boşluğu ancak o şekilde doldurabiliriz belkide. Teşekkürler yorumunuz için...

   Sil
 5. Mutluluk benim için anlamlı bir hayat sürebilmek ve huzurlu bir aileye sahip olmak. Ancak,dunyada öyle adaletsizlikler, zulümler, acılar yaşanıyor ki, insanı mutluyum diyemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen de mutluluk birlikte içilen bir bardak çayda bulunabiliyor. Kitaplara Kaçanları ziyaret edersen orada çay var..

   Sil
  2. Çok haklısın. Anlamlı bir hayat sürebilmek ve huzurlu bir aileye sahip olmak mutluluk için atılabilecek en güzel adımlardan birisi. İnsan mutlu insanlarla mutlu olabiliyor çünkü mutluluk çabuk bulaşan bir şey.Yaşanan onca acı ve adaletsizlik bizleri üzüyor. Umarım gelecek daha güzel olur. Vakit ayırıp mutluluğun tanımını yaptığın için müteşekkirim...

   Sil
  3. Haklısın çay beni de fazlasıyla mutlu ediyor (: Çay içmek için uğrayacağım

   Sil
 6. Mutluluk ulaşılması gereken bir şey değildir. Mutluluk bir sonuçtur. Mutlu olmaya odaklanırsak, ona direkt ulaşmaya çalışırsak maalesef başarısız oluruz. Eğer siz hayatın gidişatını olumlu bir şekilde geçirirseniz fark etmeden mutlu olacaksınızdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçların en güzelidir mutluluk belkide. Kabullenmek, pes etmek yerine yinede mutluluk adına çabalamaya değer diye düşünüyorum. Bazen hayat insanı o kadar yıpratıyor ki bir daha mutlu olamayacak sanıyor insan kendini. Umarım bizlerde fark etmeden mutlu olanlardan oluruz. Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için...

   Sil
 7. Mutluluk her değerli anımı anlamlı ve güzel şeylerle doldurmak ve sevdiklerimin yanında olması. Parayla satın alınan mutluluklar geçicidir. Hani derler ya bir yer sofrasında bir çeşit yemek ama helal yemenin rahatlığı işte bu mutluluk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın her bir anımız değerli olmalı çünkü hayat anlardan ibaret ve o anları dolu dolu sevdiklerimizle beraber yaşayabilmek mutlu edecek bizleri. Öyle güzel anlattın ki az olsun ama Allah o helal yemekten ayırmasın bizleri. Helal yemekten başkası bizleri mutlu edemez zaten. Değerli vaktini ayırıp bu güzel dizeleri paylaştığın için çok teşekkür ederim...

   Sil
 8. Uzun zaman sonra çok güzel bir yazıyla geri dönüş yapmışsın. Zevkle okudum.. Mutluluk benim için çok şey. Bazen en basit şey de bazense imkansıza ulaşmakta. Mutluluk benim için değişken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın epey zaman oldu yazı yazmayalı. Yazımı beğenip zevkle okumanız çok mutlu etti beni çok teşekkür ederim. Aslında mutluluğun değişken olması güzel bir şey çünkü birinin peşini bırakıp hemen öbürüne koşabiliyorsun. Mutluluk tek olsaydı onu kaybetmek çok kötü olurdu. Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim.

   Sil
 9. Bilim insanları mutluluğun genlerle ilgili olduğunu bulmuşlar en son. Yani bazı insanlar doğuştan mutluluk genleri daha aktif olabiliyormuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluk adına böyle bir araştırmayı hiç duymamıştım. Bende doğuştan mutlu doğduğumuza inananlardanım. Hayatta ki seçimlerimiz ya da vazgeçtiklerimiz bizi bir şekilde mutsuz ediyor. Teşekkür ederim bu değerli bilgiyi paylaştığın için...

   Sil
 10. Uzuuuun bir yorum atmıştım. Aynısını bir daha toparlayamam herhalde. Denetimemi takıldı acaba. Neyese güzel bir konu seçmisin. Emeğine sağlık. Selamlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok benim blogumda denetim kullanmıyorum dileyen dilediğini yazabilsin diye. Gerçekten o uzun yazını okuyamadığım için çok üzüldüm. Sağlık olsun nasip değilmiş. Yine de bu dizeleri yazman beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Selamlar benden (:

   Sil
 11. Ben kolay kolay mutlu olamayanlardanım ve bu durumda can sıkıcı bir durum. Geçende biriyle konuşurken bana mükemmellik mi yoksa ufak şeylere mutlu olmak mı diye bir soru sormuştu cevabım ufak şeylere mutlu olmaktı bunu çok istiyordum ama beynimde kalıplaşmış düşüncelerim yüzünden asıl cevabım ise mükemmellik daha doğrusu başarı. Başarılı olup en önce kendimi geliştirmek ve kendime verdiğim sözü tutmak sonra da bunu gereken kişilerle paylaşarak gelişime katkı sağlamak zaten en büyük amacımda bu. Mutluluk benim için oydu ve maalesef buna yaklaşamayıp uzaklaştığım her günde mutsuzluk nedeni. Gerçekten güzel bir yazıydı teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnan bende senin gibiyim. Bazı insanlar çok kolay mutluluğu yakalıyor lakin benim için öyle değil. Haklısın. Beynimizde ki o kalıplaşmış düşünceler bizi mutsuz ediyor. Toplum ve hayat şartları başarının mutlu edeceği yargısını sürekli bize empoze ediyor. Bir şekilde hayat bizi mutsuzluğa itiyor istesekte istemesekte. O hedefine yaklaşmayı ya da uzaklaşmayı düşünme. O hedefin için çabalamanın seni mutlu edeceğine inandır kendini. Çünkü çabalamak çoğu zaman elde etmekten daha güzel inan bana (: Beğenmene çok sevindim ben teşekkür ederim (:

   Sil
  2. Bu kulağa hoş geliyor hedef için çabalamanın mutlu etmesi. Bunu deneyeceğim, selamlar :)

   Sil
  3. Deneyecek olmana çok sevindim (: Umarım sana göre mutluluğun tanımı ne ise ona kavuşursun. Ve aleyküm selam (:

   Sil
 12. Tüm bunlardan evrensel bir ortak mutluluk olayının çok da kolay olmadığı sonucuna vardım açıkçası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kendi kendime mutluluk nedir diye uzun uzun düşündükten sonra bende sizinle aynı kanıya vardım (: Mutluluğun tanımı her birimize göre değişse de umarım her birimiz bizi mutlu edecek şeylere sahip olabiliriz...

   Sil
 13. Mutluluk hayatta en önem verdiğim duygu olmuştur.Yüreğimizdeki ufacık bir kıvılcım gibidir ne zaman neyin karşısında alevleneceği içimizi ısıtıp, huzur vereceği belli olmaz.Yeter ki etrafımıza bakmayı ve görmeyi bilelim.Her yerde, her şekilde, herhangi bir zamanda karşımıza çıkabilir.Arayarak da bulunabilir ya da en bedbaht olduğumuz anda , bir şey bizi mutlu ediverir, gülümsetir, şaşar kalırız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğun tanımını öyle güzel öyle naif anlatmışsınız ki... Üzerine söyleyecek başka bir cümle kuramadım. İnşallah tamda ümitsiz olduğumuzda çıkıverir karşımıza mutluluk. Çünkü bu sıralar gerçekten de mutlu olmaya, birilerini mutlu etmeye ve birilerinin mutluluğuna ortak olmaya ihtiyacımız var. Çok teşekkür ederim bu değerli dizeleri paylaştığın için. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 14. Nefes alıyorsak ve güne sağlıklı uyanıyorsak, hele ki sevdiklerimiz yanımızdaysa bu bile mutlu olmak için bir sebeptir. Şükretmek gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükredeceğimiz o kadar çok şey var ki. Sadece bunların varlığı bile başlı başına bizi mutlu etmeye yeterde artar bile. Umarım şükrünü bilen ve sahip olduklarıyla mutlu olan insanlardan oluruz.Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim...

   Sil
 15. Bence bir yandan mutluluk insanların bakış açısına da bağlı. Kendi mutluluğumuzu bulmalıyız fakat hayatın hep olumsuz yönlerini gören birinin kendi mutluluğunu bulması zor geliyor bana. Belki de şükrederek başlayabiliriz mutluluğumuzu bulmaya. Çok güzel bir yazı olmuş bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın bende senin gibi düşünüyorum mutluluk tamamen bakış açısına bağlı. Az ile mutlu olabilen çok ile mutsuz olan çok insan var. Mutluluk göreceli bir kavram. Neye baktığımıza ve neyle ilgilendiğimizle alakalı. Kesinlikle her zaman her şeye mutluluğa da hüzne de şükürle başlamalıyız. Çok teşekkür ederim yazımı beğenmene sevindim (:

   Sil
 16. Mutluluk ânda kalabilme halidir bence,beklentisiz bir şekilde keyif almak ve huzuru yakalamaktır diye düşünüyorum:))Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle güzel ifade ettiniz ki (: Mutluluk anda kalabilme halidir bu ne güzel bir ifade öyle (: Sanırım bu zamana kadar okuduğum mutluluğun tanımını yapan en güzel cümle diyebilirim (: Bu değerli cümleler için müteşekkirim. Saygılarımla...

   Sil
  2. Asıl ben teşekkür ederim beğeniniz için,bu yorumunuzla da ben mutlu oldum şimdi:))

   Sil
  3. Mutlu olmanıza çok sevindim. Bende ziyadesiyle mutlu oldum. Mutluluğumuz daim olsun ((:

   Sil
 17. Mutluluk akrabadan uzak kalmak demektir. Mutluluk sorunlu kadına yol vermektir. Mutluluk libido değildir. Minimalist yaşamaktır. Mutlu olmak için kamunun bize dayattığı değer yargıları ile hareket etmek zorunda değiliz. Mutluluk gel lan keraaneciii diyerek bir köpeğin karnını doyurmaktır. Baksır'la evde gezebilmektir. İpim kuşağıma denk yaşamak ancak tembel de olmamaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğu ifade edişiniz, ve kullandığınız cümleler o kadar içten ve samimi ki... Bunun için çok teşekkür ederim. Sanırım mutluluğu ifade eden en saf en katıksız cümleler sizinkilerdi dürüst olmak gerekirse. Tek diyeceğim mutlu olmak için ya da mutluluğu tanımlamak için o kadar çok yol var iken biz umarım mutlu olmayı başaranlardan oluruz. Tekrar teşekkür ederim...

   Sil
 18. Sürekli ya da ömür boyu mutluluk diye bir kavram yoktur.Yakalamaya çalışmaktansa hissetmek ve tadını çıkartmak gerek :) Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömür boyu mutlu olsak belki de hayat çok kötü olurdu. Mutlulukta mutsuzlukta zaman zaman hissedilmesi gereken bir duygu sanırım. Haklısın mutluluğun tadını çıkarmak lazım her zaman. Teşekkür ederim. Sevgiler benden (:

   Sil
 19. Mutluluk kavramı, kişiden kişiye, ve de her canlı için farklı şeyler ifade ediyor bence. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Mutluluk nedir sorusunun ne belli bir cevabı var ne de herkes tarafından kabul edilmiş bir yanıtı. Herkes nasıl mutlu oluyorsa öyle yapmalı (:

   Sil

Önemli Notlar

1-)Hiçbir hesabınız yoksa bile rumuz belirterek anonim olarak yorum yapabilirsiniz.
2-)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek için "beni bilgilendir" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
3-)Yorumlarınız benim için çok değerlidir.Lütfen olumlu-olumsuz düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Hayat paylaşınca güzel :)