1.07.2018

Mutluluk Nedir ? Mutluluk Sizce Ne Demektir ?


İnsanın anlam arayışı serüveninde çok sık karşılaştığı bir konudur mutluluk. Bu anlam arayışının nihai bir şekilde sonuçlanabilmesi için bir insan olarak mutluluğun tanımının yapılması gerekir. Peki herkesin aradığı ama çoğunun bulamadığı bu mutluluk nedir ? Mutluluk arayıpta bulunabilecek bir şey midir ? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını arayalım...
Mutluluk Nedir ? Mutluluk Ne Değildir ?


Mutluluk önce onu istemektir. İstemediğimiz bir şeyi elde etmemiz mümkün müdür ? Ben tüm insanoğlunun doğuştan mutlu olarak doğduğuna inananlardanım. Neden mutsuz olarak doğmuş olalım ki ? Asıl sormamız gereken soru şu ki var olan bu mutluluğumuzu nerede kaybettik. Hangi gözyaşlarıyla onun gitmesine izin verdik. Hangi ihmalimiz onun gidişine sebep oldu. Mutluluğumuzun kaybı bir ihmaller silsilesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlara değer vermeyi ihmal ettik. Karşılıksız yardım etmeyi ihmal ettik. İçten bir gülümsemeyi ihmal ettik. Ve en nihayetinde mutluluğu kaybettik.


Mutluluğu Nerelerde Aradık ?


Mutluluğu kaybettiğimizi geçte olsa anladığımızda onu aramaya başladık. Arayıpta bulabileceğimizi zannettik. Ona aslında kalbimizin derinliklerinde sahip olduğumuzu bilemedik. Mutluluğu dış görünüşte aradık. Parayla sahip olduğumuz daha sonrasında ise onların bize sahip olduğu  nesnelerde aradık. Mutluluğu beton, tuğla ve çimentoda aradık. Bu betonlara sahip olabilmek için yıllarımızı harcadık. Mutluluğu metallerde aradık. Benzin, 4 teker ve plastiğin bizi mutlu edeceğini sandık. Zaman geçtiğinde satın aldıklarımız yine bize sahip oldu ve biz ise yine sadece mutsuz olduk.


Gerçek Mutluluk Diye Bir Şey Var Mı ?


Mutluluğu maddiyatla elde edilen nesnelerde arayanlar  mutluluğu gerçek yalan diye ikiye ayırdılar. Oysa mutluluk özdü. Özden gelendi. Yüreğinin içinde sadece senin açabileceğin bir odada saklıydı. Mutluluk asla bir nesne olmadı. Bu nedenle bir eşya gibi bir para gibi sahtesi de yoktu gerçeği de. Mutluluk sadece vardı. Ona sahip olmamızı bekliyordu.


Mutluluk Üzerine Soru Ve Cevaplar.


# Mutluluğu bir anneye sordum bana bebeğini gösterdi...

# Mutluluğu bir bebeğe sordum bana oyuncağını gösterdi...

# Mutluluğu bir oyuncağa sordum bana birine ait olabilmektir dedi...


SONUÇ:

Mutluluğun tanımı biz insanoğlunun her biri için farklı anlamlar ifade ediyor. Önemli olan onu arayıp bulabilmek ona sahip olabilmektir. Bu yazımda size mutluluğun ne demek olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yazdığım satırlar eğer yüreğinize dokunabildiyse ne mutlu bana. Peki sahi sizin için mutluluk neydi ? Yanıtlarsanız sevinirim. Mutluluklar dilerim...66 yorum:

 1. Mutluluk yazısı çok güzel olmuş..:)Bende aynı fikirdeyim, yani insanların doğuştan mutlu olduklarına inanalardanım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beğenmene çok sevindim (: O halde o mutluluğumuz daim olsun ve hiç bir zaman kaybetmeyelim inşallah. Mutlu günler dilerim...

   Sil
 2. Benim için mutluluk ailem...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim içinde mutluluk nedenlerimden birisidir ailem...

   Sil
 3. Mutluluğun doğuştan olup, olmadığı konusunda hiç düşünmedim. Aranıp, bulunacak bir şey olduğunu da düşünmüyorum. İyi ve dürüst yaşayan insanların mutlu olduklarına inanıyorum. Çünkü bence mutluluk iyi hissetmektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben dünyaya doğuştan mutlu olarak geldiğimize inananlardanım. Biz yaptıklarımız hatalarla var olan mutluluğumuzu yok ediyoruz bence. Elbette ki mutluluk el ile tutulan somut bir nesne olmadığı için aranıp bulunması biraz mecazi bir kavram oluyor. Ama yinede mutsuzluğumuzu giderecek bazı adımlar atmamız gerekir. Haklısınız bende sizin gibi iyi ve dürüst yaşayan insanların mutlu olduğuna inanıyorum. O halde daha fazla iyi hissedip daha çok mutlu olabilmek ümidiyle. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle...

   Sil
 4. Çok doğru yazmışsınız kaleminize sağlık. Mutluluğu manevi değerlerde, maneviyatta aramalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Şu yalan dünya da tek gerçek olan manevi değerlerdir ve ancak o bizi mutlu edebilir. İçimizdeki boşluğu ancak o şekilde doldurabiliriz belkide. Teşekkürler yorumunuz için...

   Sil
 5. Mutluluk benim için anlamlı bir hayat sürebilmek ve huzurlu bir aileye sahip olmak. Ancak,dunyada öyle adaletsizlikler, zulümler, acılar yaşanıyor ki, insanı mutluyum diyemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen de mutluluk birlikte içilen bir bardak çayda bulunabiliyor. Kitaplara Kaçanları ziyaret edersen orada çay var..

   Sil
  2. Çok haklısın. Anlamlı bir hayat sürebilmek ve huzurlu bir aileye sahip olmak mutluluk için atılabilecek en güzel adımlardan birisi. İnsan mutlu insanlarla mutlu olabiliyor çünkü mutluluk çabuk bulaşan bir şey.Yaşanan onca acı ve adaletsizlik bizleri üzüyor. Umarım gelecek daha güzel olur. Vakit ayırıp mutluluğun tanımını yaptığın için müteşekkirim...

   Sil
  3. Haklısın çay beni de fazlasıyla mutlu ediyor (: Çay içmek için uğrayacağım

   Sil
 6. Mutluluk ulaşılması gereken bir şey değildir. Mutluluk bir sonuçtur. Mutlu olmaya odaklanırsak, ona direkt ulaşmaya çalışırsak maalesef başarısız oluruz. Eğer siz hayatın gidişatını olumlu bir şekilde geçirirseniz fark etmeden mutlu olacaksınızdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçların en güzelidir mutluluk belkide. Kabullenmek, pes etmek yerine yinede mutluluk adına çabalamaya değer diye düşünüyorum. Bazen hayat insanı o kadar yıpratıyor ki bir daha mutlu olamayacak sanıyor insan kendini. Umarım bizlerde fark etmeden mutlu olanlardan oluruz. Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için...

   Sil
 7. Mutluluk her değerli anımı anlamlı ve güzel şeylerle doldurmak ve sevdiklerimin yanında olması. Parayla satın alınan mutluluklar geçicidir. Hani derler ya bir yer sofrasında bir çeşit yemek ama helal yemenin rahatlığı işte bu mutluluk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın her bir anımız değerli olmalı çünkü hayat anlardan ibaret ve o anları dolu dolu sevdiklerimizle beraber yaşayabilmek mutlu edecek bizleri. Öyle güzel anlattın ki az olsun ama Allah o helal yemekten ayırmasın bizleri. Helal yemekten başkası bizleri mutlu edemez zaten. Değerli vaktini ayırıp bu güzel dizeleri paylaştığın için çok teşekkür ederim...

   Sil
 8. Uzun zaman sonra çok güzel bir yazıyla geri dönüş yapmışsın. Zevkle okudum.. Mutluluk benim için çok şey. Bazen en basit şey de bazense imkansıza ulaşmakta. Mutluluk benim için değişken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın epey zaman oldu yazı yazmayalı. Yazımı beğenip zevkle okumanız çok mutlu etti beni çok teşekkür ederim. Aslında mutluluğun değişken olması güzel bir şey çünkü birinin peşini bırakıp hemen öbürüne koşabiliyorsun. Mutluluk tek olsaydı onu kaybetmek çok kötü olurdu. Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim.

   Sil
 9. Bilim insanları mutluluğun genlerle ilgili olduğunu bulmuşlar en son. Yani bazı insanlar doğuştan mutluluk genleri daha aktif olabiliyormuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluk adına böyle bir araştırmayı hiç duymamıştım. Bende doğuştan mutlu doğduğumuza inananlardanım. Hayatta ki seçimlerimiz ya da vazgeçtiklerimiz bizi bir şekilde mutsuz ediyor. Teşekkür ederim bu değerli bilgiyi paylaştığın için...

   Sil
 10. Uzuuuun bir yorum atmıştım. Aynısını bir daha toparlayamam herhalde. Denetimemi takıldı acaba. Neyese güzel bir konu seçmisin. Emeğine sağlık. Selamlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok benim blogumda denetim kullanmıyorum dileyen dilediğini yazabilsin diye. Gerçekten o uzun yazını okuyamadığım için çok üzüldüm. Sağlık olsun nasip değilmiş. Yine de bu dizeleri yazman beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Selamlar benden (:

   Sil
 11. Ben kolay kolay mutlu olamayanlardanım ve bu durumda can sıkıcı bir durum. Geçende biriyle konuşurken bana mükemmellik mi yoksa ufak şeylere mutlu olmak mı diye bir soru sormuştu cevabım ufak şeylere mutlu olmaktı bunu çok istiyordum ama beynimde kalıplaşmış düşüncelerim yüzünden asıl cevabım ise mükemmellik daha doğrusu başarı. Başarılı olup en önce kendimi geliştirmek ve kendime verdiğim sözü tutmak sonra da bunu gereken kişilerle paylaşarak gelişime katkı sağlamak zaten en büyük amacımda bu. Mutluluk benim için oydu ve maalesef buna yaklaşamayıp uzaklaştığım her günde mutsuzluk nedeni. Gerçekten güzel bir yazıydı teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnan bende senin gibiyim. Bazı insanlar çok kolay mutluluğu yakalıyor lakin benim için öyle değil. Haklısın. Beynimizde ki o kalıplaşmış düşünceler bizi mutsuz ediyor. Toplum ve hayat şartları başarının mutlu edeceği yargısını sürekli bize empoze ediyor. Bir şekilde hayat bizi mutsuzluğa itiyor istesekte istemesekte. O hedefine yaklaşmayı ya da uzaklaşmayı düşünme. O hedefin için çabalamanın seni mutlu edeceğine inandır kendini. Çünkü çabalamak çoğu zaman elde etmekten daha güzel inan bana (: Beğenmene çok sevindim ben teşekkür ederim (:

   Sil
  2. Bu kulağa hoş geliyor hedef için çabalamanın mutlu etmesi. Bunu deneyeceğim, selamlar :)

   Sil
  3. Deneyecek olmana çok sevindim (: Umarım sana göre mutluluğun tanımı ne ise ona kavuşursun. Ve aleyküm selam (:

   Sil
 12. Tüm bunlardan evrensel bir ortak mutluluk olayının çok da kolay olmadığı sonucuna vardım açıkçası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kendi kendime mutluluk nedir diye uzun uzun düşündükten sonra bende sizinle aynı kanıya vardım (: Mutluluğun tanımı her birimize göre değişse de umarım her birimiz bizi mutlu edecek şeylere sahip olabiliriz...

   Sil
 13. Mutluluk hayatta en önem verdiğim duygu olmuştur.Yüreğimizdeki ufacık bir kıvılcım gibidir ne zaman neyin karşısında alevleneceği içimizi ısıtıp, huzur vereceği belli olmaz.Yeter ki etrafımıza bakmayı ve görmeyi bilelim.Her yerde, her şekilde, herhangi bir zamanda karşımıza çıkabilir.Arayarak da bulunabilir ya da en bedbaht olduğumuz anda , bir şey bizi mutlu ediverir, gülümsetir, şaşar kalırız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğun tanımını öyle güzel öyle naif anlatmışsınız ki... Üzerine söyleyecek başka bir cümle kuramadım. İnşallah tamda ümitsiz olduğumuzda çıkıverir karşımıza mutluluk. Çünkü bu sıralar gerçekten de mutlu olmaya, birilerini mutlu etmeye ve birilerinin mutluluğuna ortak olmaya ihtiyacımız var. Çok teşekkür ederim bu değerli dizeleri paylaştığın için. Saygılarımla. Vesselam...

   Sil
 14. Nefes alıyorsak ve güne sağlıklı uyanıyorsak, hele ki sevdiklerimiz yanımızdaysa bu bile mutlu olmak için bir sebeptir. Şükretmek gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükredeceğimiz o kadar çok şey var ki. Sadece bunların varlığı bile başlı başına bizi mutlu etmeye yeterde artar bile. Umarım şükrünü bilen ve sahip olduklarıyla mutlu olan insanlardan oluruz.Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim...

   Sil
 15. Bence bir yandan mutluluk insanların bakış açısına da bağlı. Kendi mutluluğumuzu bulmalıyız fakat hayatın hep olumsuz yönlerini gören birinin kendi mutluluğunu bulması zor geliyor bana. Belki de şükrederek başlayabiliriz mutluluğumuzu bulmaya. Çok güzel bir yazı olmuş bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın bende senin gibi düşünüyorum mutluluk tamamen bakış açısına bağlı. Az ile mutlu olabilen çok ile mutsuz olan çok insan var. Mutluluk göreceli bir kavram. Neye baktığımıza ve neyle ilgilendiğimizle alakalı. Kesinlikle her zaman her şeye mutluluğa da hüzne de şükürle başlamalıyız. Çok teşekkür ederim yazımı beğenmene sevindim (:

   Sil
 16. Mutluluk ânda kalabilme halidir bence,beklentisiz bir şekilde keyif almak ve huzuru yakalamaktır diye düşünüyorum:))Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle güzel ifade ettiniz ki (: Mutluluk anda kalabilme halidir bu ne güzel bir ifade öyle (: Sanırım bu zamana kadar okuduğum mutluluğun tanımını yapan en güzel cümle diyebilirim (: Bu değerli cümleler için müteşekkirim. Saygılarımla...

   Sil
  2. Asıl ben teşekkür ederim beğeniniz için,bu yorumunuzla da ben mutlu oldum şimdi:))

   Sil
  3. Mutlu olmanıza çok sevindim. Bende ziyadesiyle mutlu oldum. Mutluluğumuz daim olsun ((:

   Sil
 17. Mutluluk akrabadan uzak kalmak demektir. Mutluluk sorunlu kadına yol vermektir. Mutluluk libido değildir. Minimalist yaşamaktır. Mutlu olmak için kamunun bize dayattığı değer yargıları ile hareket etmek zorunda değiliz. Mutluluk gel lan keraaneciii diyerek bir köpeğin karnını doyurmaktır. Baksır'la evde gezebilmektir. İpim kuşağıma denk yaşamak ancak tembel de olmamaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğu ifade edişiniz, ve kullandığınız cümleler o kadar içten ve samimi ki... Bunun için çok teşekkür ederim. Sanırım mutluluğu ifade eden en saf en katıksız cümleler sizinkilerdi dürüst olmak gerekirse. Tek diyeceğim mutlu olmak için ya da mutluluğu tanımlamak için o kadar çok yol var iken biz umarım mutlu olmayı başaranlardan oluruz. Tekrar teşekkür ederim...

   Sil
 18. Sürekli ya da ömür boyu mutluluk diye bir kavram yoktur.Yakalamaya çalışmaktansa hissetmek ve tadını çıkartmak gerek :) Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömür boyu mutlu olsak belki de hayat çok kötü olurdu. Mutlulukta mutsuzlukta zaman zaman hissedilmesi gereken bir duygu sanırım. Haklısın mutluluğun tadını çıkarmak lazım her zaman. Teşekkür ederim. Sevgiler benden (:

   Sil
 19. Mutluluk kavramı, kişiden kişiye, ve de her canlı için farklı şeyler ifade ediyor bence. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Mutluluk nedir sorusunun ne belli bir cevabı var ne de herkes tarafından kabul edilmiş bir yanıtı. Herkes nasıl mutlu oluyorsa öyle yapmalı (:

   Sil
 20. Mutlu anlar var bence, aynen mutsuz veya daha kötü anlar oldugu gibi. Ben cok kolay, minicik bir seyden mutlu olabiliyorum sansliyim sanirim 😊.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hem mutlu anlar var hemde daha az mutlu olduğumuz anlar var. Her ne olursa olsun her kederin içinde görebileceğimiz mutlu bir an olmalı bence (:
   Küçük şeylerden mutlu olabiliyorsan ne mutlu sana. Evet bence şanslı olan azınlık kesimdensin sende (:

   Sil
 21. Mutsuzluğun karşıtı 'mutluluk'. Sürekli mutlu olmak mutlu kalabilmek mümkün değil.Çünkü hayat adil değil bir kere!. Ve hiç durmaksızın akan bir hayat var! Akan ve sürekli değişen... Büyük yıkımlar ve kayıplar yaşayan bir insan mutlu olabilir mi!. Örnek evladını yitirmiş, en sevdiğini yitirmiş...maddi kayıplar yeniden elde edilir ama manevi kayıplar da aynı şeyi söyleyemeyiz!. Dolayısı ile 'mutluluk' kavramı da herkes için farklı olacaktır, çünkü hiç kimsenin hayatı bir diğerine benzemez!. Hayatın böyle bir menem şey olduğuna kanaat getirip, elindekilerle mutlu olmaya çalışırsın. Ne geçmiş ne de gelecek aslolan bugündür!. Dün yaşadığın mutluluklar olmuşsa onları arada sırada anar/güler geçersin sadece. Ama gözyaşlarını da hiç hafife almazsın!. Hayatın içinde mutluluk da mutsuzluk da hep yanyanadır çünkü... Anton Cehov'un dediği gibi; "Hayat seni güldürmüyorsa, Espriyi anlamadın demektir." :))

  Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ne mutluluk sürekli ne mutsuzluk ve nede hayat. Her şeyin bir sonu olması güzel bir şey bence. Mutluluk sürekli olsaydı belki de biz kederlenmeyi özlerdik. Belli olmaz biz insanoğlu özleyebilir yani (: Aslında kederlerimizi ortak bir payda da toplayabilsek, bölüşebilsek belki de mutluluklarımız da aynı olur. Dünyada tüm fakirleri doyuracak kadar yemek var lakin hala birileri aç. Belki de birileri birilerinin aç olmasını istiyor ve birilerinin açlıktan korkmasını istiyor. Zaman kölelik zamanı ama köle olduğumuzun farkında değiliz...
   Yorumunuzu bir kaç kez okudum. Ve gerçekten de sevdiğim bir kitabın satırlarını okumak gibi mutlu etti beni. Emeğinize, harcadığınız zamanın her bir zerresine teşekkür ederim. Galiba ben o espriyi anlayamayan kesimdenim (:

   Sil
 22. Devamlı gülmek, şen şakrak olmayı zannetmeyle başlıyordu mutluluğun yanlış tanımı. Mutluluk iç huzuru demektir bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. Şu dünyada iç huzuru bulabilen insan gerçek mutluluğu bulmuş demektir...

   Sil
 23. mutluluk ve sadet aynı şey mi diye düşündüm
  niye düşündüm
  okumakta olduğum enteresan kitapta saadetin tanımı var :
  "ey beşeriyet" diyor "saadet hayatı olduğu gibi kabul edip, insana yüklediği yüklere razı olup, bunun daha iyi olması için gayret etmektir"

  Saadetin de mutluluğun da tanımı yaştan yaşa , yerden yere değişiyor. Çöldeki için buz, kutuptaki için güneş.

  Yorum bu kadar uzatılmaz di mi :-)

  Güzel konu güzel yazı
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belkide mutlulukla saadet aynı şeydir. Bence aynı şey olabilir eğer yaptığın tanıma bakılırsa (:
   Ne güzel cümleymiş o öyle. Hangi kitaptan alıntı acaba ?
   Haklısın mutluluk yaş ile ya da o yaştaki hayata bakış açısı ile orantılı olarak değişiyor.
   Yorum böyle güzel olursa eğer bu kadar dan fazla bile uzatılır bence (:
   Çok teşekkür ederim bu güzel yorumun ve güzel sözlerin için.
   Sevgiler benden...

   Sil
 24. Mutluluk andır..
  yani mutlu insan yoktur, mutlu anlar vardır,
  bazılarımız mutlu anları daha fazla yaşarken,
  bazılarımız daha az yaşar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence mutlu anlar mutlu eder insanı. Dediğiniz gibi mutlu an vardır. Ve mutlu anın mutlu ettiği mutlu insanda vardır. Az da olsa çok ta olsa aslında mutluluk hepimizin bildiği, yaşadığı bir duygu. Umarım mutluluğumuz daim olur. Teşekkürler yorumun için. Sevgilerimle...

   Sil
 25. Ben Aşk’a olan inancımı kaybettim ;( Ben sevdim, Her seferinde yıkıldım. Çevreme bakarak genelleme yapıyorum herkeste bir ego bir kendini beğenmeler. Sahip olunca kadını malları zannediyorlar gibime geliyor artık. Herkes Selfie çekip gülümseyerek fotoğraf paylaşıyor ama arkasındaki olaylar çok farklı. Ben Mutlu olamıyorum galiba. Tek Tesellim kendim. Kendimi de sevmesem ne yapardım bilmiyorum. Depresyondayım ben galiba .s .s

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ne olursa olsun, neye karşı olursa olsun aşka olan inancını asla kaybetme. Çünkü aşka her daim ihtiyacımız var. Gerek bir insanı sevmek için, gerek bir hayvanı sevmek için ve gerekse karşılıksız sevmek için... Her seferinde yıkıldıysan eğer her seferinde daha güçlü kalk ki bir sonraki seferde acın daha az olsun. Dünya böyle işte düşe kalka ilerlemeye çalışıyoruz bir gün biteceğini bile bile. İnsanlar çığırından çıkmış insanlığını kaybetmiş artık. Kadına bu dünya da ne zaman değer verildi ki şimdi değer verilecek ? İnsanlar diğer insanlara mutlu görünmek için her selfide ayrı bir role bürünüyor. Bu neyin kafası ? Bu neyin çabası ? Elbetteki mutlu olacaksın. Neden mutlu olamayasın ki. Güneş batıyor bir gün doğuyor. Hayat ise o aradaki yaşadıklarımız değil mi ki... Kendini her şeye inat herkese inat çok sev. Çok sevki mutlu olasın; çok sevki mutluluğu bulasın. Hepimiz söylesekte söylemesekte bir çeşit depresyondayız. Umarım gelecekte daha mutlu olabiliriz...

   Sil
 26. Etrafımızda mutluluğu arayanları bırakın mutluluğu kaybettiklerini bile fark etmeyen insanlar var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğu bulamamaktan daha kötü olan şey mutluluğu kaybettiğinin farkında olamamak. Aslında her şey için bir farkındalık çabası var neden mutluluk için olmasın ki ? Neden reklamlarda mutlu musunuz diye bir kamu spotu olmasın ki ? Olmalı aslında...

   Sil
 27. mutlulukla ilgili güzel bir düşünce yazısı daha..🙂 ben de edindiğim tecrübelerimce mutluluğu açıklamaya çalışayım,tabii başarabilcek miyim? 🙂

  mutluluk,"yaşadığımız sıkıntılar olmazsa eğer mutluluktur" diye düşünenler olabilir..Aslında tam tersi..Sıkıntılar olmazsa,mutluluğun kavramı bile olmazdı herhalde..sıkıntılar olacak ki,sıkıntıların çözümlenmesinden sonra mutlu olabilsin insan..Sıkıntısı olmayan insan mutlu mudur? sıkıntıları çözülmüşse olabilir..😀 bu düşünce,bu şekilde uzayıp gideceği için kısa kesmek yerinde olur..🙂 mutluluk kavramıyla ilgili güzel bir yazı olmuş,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımı güzel bulduğunuz için müteşekkirim (: Elbette size göre mutluluğun tanımını yapabilirsiniz neden olmasın ki (:

   Haklısınız aslında. Hiç bir sıkıntımız olmasa mutlu oluruz diye düşünüyoruz ama bu doğru değil gerçekten de. Sıkıntılar, başarısızlar ve hayal kırıklıkları olacak ki başardığımız her durumun sonrasında elde ettiğimiz şey değerli olsun; bizi mutlu etsin. Tekrar çok teşekkür ederim bu değerli yorumunuz için. Şimdiden beni mutlu ettiniz bile (:
   Sevgilerimle...

   Sil
 28. Mutluluk gibi soyut kavramların tanımlanmaya ihtiyacı yok belki de :) Dediğiniz kadar basit, özden gelen, orada olan bir şey bence. Kalıplara soktukça uzaklaşan ve sürekli insanlarla olaylarla nesnelerle bağdaştırıldığı için yokmuş zannedilen bir şey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim bilir haklısınız belki de (: Ben azıcıkta olsa mutluluk adına bir şeylerden bahsetmek istedim sadece. Belki de mutluluk üzerine yazmak,konuşmak ve ya düşünmek bile insanı mutlu etmeye yeter. Haklısınız.Bence basit olan her şey güzel, her şey anlamlı ve her şey değerli. Tabi ki mutlulukta öyle (: Vakit ayırıp mutluluk hakkında ki düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Beni mutlu ettiniz bile (: Umarım sizde yazımı okurken mutlu olmuşsunuzdur. Saygı ve sevgilerimle.Vesselam...

   Sil
 29. Ulaşamayacağı şeyler istemek mutsuz eder insanı. Hayalleri katmıyorum tabi ki buna. Elindeki ile yetinebilen insanlar mutludur. :)

  Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyin ulaşılır neyin ulaşılmaz olduğunu kim bilebilir ki (: Bence hayat sürprizlerle dolu ve yeterince çabalarsak bir çok şeyin üstesinden gelebiliriz. istediğimiz şeyi elde edemesek bile sadece çabalamakta bizi mutlu edebilir bence (: Hayatta ki en önemli şey elindekiyle yetinebilmek bencede. Eğer bunu yapabiliyorsak ne mutlu bize (: Çok teşekkür ederim...

   Sil
 30. Mutluluk çok göreceli bir kavram .Önemli olan mutlu olmanın hakkını vermek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. Mutluluk kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Aslında şu hayatta yaşadığımız sürece herşeyin hakkını vermek lazım. Hakkını vererek yaptığımız herşeyin bizi mutlu edeceği kanaatindeyim. Düşüncelerini paylaştığın için müteşekkirim (:

   Sil

Önemli Notlar

1-)Hiçbir hesabınız yoksa bile rumuz belirterek anonim olarak yorum yapabilirsiniz.
2-)Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek için "beni bilgilendir" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
3-)Yorumlarınız benim için çok değerlidir.Lütfen olumlu-olumsuz düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Hayat paylaşınca güzel :)